Dzielą nas od siebie setki kilometrów, a mimo tego znajdujemy sposób, by wspólnie działać. Jesteśmy po dwóch kolejnych spotkaniach projektowych!


„Zobaczmy tych, którzy nas nie widzą” właśnie tymi słowami kieruje się trzydziestka młodych, aktywnych społeczników, którzy podjęli się realizacji projektu społecznego pn. „Zobaczmy się”. W ostatnim tygodniu odbyły się dwa dwudniowe spotkania przy współpracy z Fundacją Świętego Mikołaja w Warszawie. To już ostatnie przed rozpoczęciem projektowych działań.

Pierwsze z nich odbyło się w dniach 24-25 sierpnia. Na spotkaniu wśród młodzieży wówczas gościli: wieloletnia pracownica Tęczy, Pani Hanna Karwowska-Żurek, a także Pani Marta Przasnek z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Z kolei w trakcie drugiego spotkania z autorami projektu społecznego Zobaczmy się rozmawiała: Pani Monika Cieniewska oraz przedstawicielki stowarzyszenia Tęcza: Pani Anna Witarzewska i Pani Ewa Rawiak. Pani Monika opowiedziała uczestnikom o swojej pracy oraz o tym, jak wygląda codzienne życie osób niewidomych, a także tak prozaiczne sprawy, jak obowiązki domowe, wizyta u lekarza, zakupy czy wyjście do kina. Przedstawicielki Tęczy nakreśliły temat pracy z dziećmi oraz rodzinami osób niewidomych i słabowidzących, a także ze sprzężoną niepełnosprawnością. Spotkania z zaproszonymi gośćmi miały na celu ugruntowanie wiedzy autorów projektu na temat środowiska osób niewidomych i słabowidzących.
Podczas jednego i drugiego spotkania, odbyły się również warsztaty, które miały za zadanie przybliżyć nam świat „w ciemności”. Kolejno, w opaskach na oczach wykonywaliśmy zadania: opisywaliśmy obrazy, nalewaliśmy wody do szklanki i próbowaliśmy dojść do przystanku autobusowego.

W najbliższych miesiącach w kilkunastu polskich miastach odbędą się warsztaty z savoir vivre wobec osób niewidomych i słabowidzących oraz zostanie przeprowadzony szereg innych działań! My już nie możemy się doczekać!

Luiza Socha

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *